Sıkça Sorulan Sorular
 • ENERJİ İLAN NEDİR? 

Enerjiilan 0130637386 vergi mükellefiyeti sahipliğinde kurulmuş ORTAKLAR ÇEVRE SAN.VE TİC.A.Ş. bünyesinde faaliyetini sürdüren ,Enerji sektörünün ilk ve tek ilan kuruluşudur.

 • KURULUŞ AMACI NEDİR?

Enerji üretim santrali kurmak isteyen yatırımcı ve firmaların arazi temini yapmak.

1.      Yatırımcılara ve firmalara enerji üretim santraline uygun satılık ve kiralık arazi bulmak ve sunmak.

2.      Enerji yatırım firmalarının arazi aradıkları il, ilçe ve köyler de BİLGİLENDİRME yaparak firmalara arazi ,tarla temininde bulunmak

3.      Satılık ve kiralık arazi ve tarla ilanları yayınlamak

4.      Satılık ve kiralık enerji üretim santrali ilanlarını yayınlamak

5.      Enerji sektörü iş ilanlarını yayınlamak

6.      Enerji sektörü hizmet ve araç ilanları yayınlamak

 • NASIL ÇALIŞIR ?

Enerji üretim santrali kurmak isteyen yatırımcı kurulum yapmak istediği  il,ilçe ve köy adresini Enerjiilan’a YATIRIMCI TALEBİ ile iletir. Enerjiilan bildirilen il,ilçe ve köylerde Muhtar ve emlakçılara arazi sahiplerine, arazisini satan vatandaşlara   BİLGİLENDİRME hakkını kullanarak bilgilendirme de bulunur.

 • BİLGİLENDİRME SÜRECİ SONRASI NASIL İŞLER?

Bilgilendirme sözlü yazılı ve diğer iletişim araçlarıyla gerçekleştikten sonra mülkünü satan vatandaşların ilanları kabul edilir. Enerjiilan yönetici tarafından onaylanan ilanlar www.enerjiilan.com adresinde 1 yıl süre ile yayınlanır ve talepçi olan yatırımcılara ve rekabeti sağlama gayeli diğer enerji yatırım firmalarına arazi bilgileri gönderilir.

 • ENERJİ İLAN SATILAN TAŞINMAZLARDAN KOMİSYON ALIR MI?

Enerjiilan alıcıdan ve satıcıdan komisyon talep etmez. Enerjiilan KOMİSYONSUZDUR VE KOMİSYONSUZ KALACAKTIR.

 • BİR İLAN NE KADAR SÜREDE YAYINDA KALIR VE YATIRIMCILARA SUNULUR

Bir ilanın yayında kalma süresi 1 yıldır. Ancak her eklenen ilan 3 aylık hak tanımıyla kabul edilir kurumsal emlakçıların 3 aylık yayınla yayınlanır bireysel üyelerimizin ilanı ise 1 yıl süre ile yayına alınır ve şirketlere belli tarih aralıklarıyla sunulur.

 • ENERJİİLAN ‘DA ÜYELİK ÜCRETLİMİDİR?

Enerjiilan’ın yerli yabancı kurumsal ve bireysel her türlü üyeliği ÜCRETSİZDİR ve ÜCRETSİZ KALACAKTIR.

 • BİREYSEL ÜYELER ARAZİLERİ İÇİN EN FAZLA KAÇ İLAN EKLEYEBİLİR?

Bireysel üyeler aynı ada ve parsel bilgisine sahip 2.bir ilan ekleme hakları yoktur. Bir arazi için sadece bir ilan kabul edilmektedir. Bireysel üyeler ancak yasal sahibi oldukları ve vekaleten başkasının adına yetkili oldukları taşınmazları satılık yada kiralık teklifle sunabilirler.

 • NASIL ÜYE OLURUM ?

https://enerjiilan.com/register/  Bu adrese tıklayarak üyelik işleminizi 2 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleştirebilirsiniz.

ÜYE OLDUKTAN SONRA SMS YADA E-POSTA İLE ÜYELİK ONAYI BEKLEYECEKMİYİM?

Hayır hızlı erişim ve hızlı hizmet almanız için Üyelikler yerine eklenen ilanlar onaya sunulmaktadır. Kayıt oluşturduğunuz gibi https://enerjiilan.com/login/ bu adrese girerek kayıt olurken oluşturduğunuz e-posta adresiniz ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz.

 • İLANI NASIL EKLERİM?

https://enerjiilan.com/login/ bu sayfadan üyelik girişi yaptıktan sonra sitenin sağ üst kısmında yer alan İLAN VER butonuna tıklayarak ilan eklemeye başlayabilirsiniz.

 • REKLAM AMAÇLI TARAFIMA BİLGİLENDİRME YAPILMIŞ OLABİLİR Mİ?

Enerjiilan / Ortaklar Çevre A.Ş yazılı ve sözlü olarak bir il ile ilgili elinde yatırımcı talebi olmadan arazi arayışı ve bilgilendirmede bulunmaz. Bilgilendirmeler maliyetli olup maliyetleri yatırımcılarca karşılanmaktadır.

 • BİLGİLENDİRME NEDEN YAPILMAKTADIR?

Yazılı ve sözlü BİLGİLENDİRMELER şirketlerin yoğun iş gücünden ötürü yapılmaktadır. Şirketler arazi ve tarla alım yada kiralamasını ENERJİİLAN aracılığıyla yaptığında hem şirketler adına araştırma yapmış hem de en uygun arazi bilgilerinizi analiz ve raporlarla beraber şirketlere sunarak şirketlerin doğru yatırım yapmasını kolaylaştırmaktayız. ENERJİİLAN tarafından yapılan BİLGİLENDİRMENİN gayesi yatırımcılara daha çok seçenek sunmak ve sektörün arazi ve tarla temini misyonunu kazanmaktır.

 •  KURUMSAL WHATSAAP VE E-MAİL İLE GÖNDERİLEN ARAZİ BİLGİLERİ DEĞERLENDİRİLİR Mİ?

Hayır değerlendirilmez. Çünkü Enerjiilan sadece üyelerinin eklediği ilanları yatırımcıya göndermekte ve ilan sitesinde yayınlamaya yetkilidir. Üyesinin eklemediği bir ilanı hangi aracılıkla ENERJİİLAN’A ulaştırılmış olursa olsun ENERJİİLAN herhangi bir yatırımcıya göndermez ve sitesinde kendi yayınlayarak sorumluluk almaz. Ancak üyelik oluşturup ilan ekleyen ve Enerjiilan yöneticileri tarafından onaylanan ilanlar ENERJİİLAN’DA yayınlanır ve yatırımcıya gönderilir.

 • ENERJİİLAN’DA EKLİ BİR İLANIMI DÜZENLERSEM YAYINDAN KALKARMI?

Evet Enerjiilan da eklediğiniz ve onaylanarak yayına alınan ilanınızda güncelleme ve düzenleme yaptığınızda ilanınız yayından kalkar. Ancak destek@enerjiilan.com yada Kurumsal Whatsaap İletişim Hattı olan  :05527859093 nolu iletişim numarasına yazılı olarak iletmeniz durumunda 2.bir onay ve ücret talep edilmeden ilanınız tekrar yayına alınır.

 • İLANIMI GÜNCELLER YADA DÜZENLERSEM YAYINDAN KALKMASININ GEREKÇESİ NEDİR?

1.       Aynı arazi bilgisi yerine kullanıcıların 2.bir arazi bilgisi eklememesi

2.       Sattığı yada kiralık kullandırdığı arazisi yerine 2.bir araziyi eklememesi

3.       Yatırımcılara arazi bilgileri gönderildiği için son güncel ve düzenlenmiş hali yerine Enerjiilan’ın eski bilgileri Yatırımcıya göndermemesi

4.       Sahte ,fake ve reklam içerikli yayınların önlenmesi

5.       Yasaklı ürünler olarak kanunda gösterilen ürünlerin satılıp satılmamasının denetlenmesi gibi bir çok gerekçesi vardır. Ancak Enerjiilan’a güncelleme yapıldığı üye tarafından iletilmesi durumunda 2.bir ücret almaksızın ilan tekrar onaya ,şirketler sunumuna ve yayına alınmaktadır.

 • YERLİ YATIRIMCI ARAZİ YADA TARLAMA TALİP OLDUĞUNDA NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

Yatırımcı olsun yada olmasın sitemiz Google arama tanımlı bir web sitesi olduğundan yatırımcı harici bir internet kullanıcısı da satılık yada kiralık arazi ararken ilanınıza ulaşabilir ve doğal olarak talip olabilir. Taşınmaz satarken dikkat etmeniz gereken en önemli hususlar

1.       Talep ettiğiniz ücreti almadan noter ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü  gibi kurumlarda hiçbir evrak ve belgeyi imzalamayınız.

2.       Sizlere olası yapılacak EFT  yoluyla ödemelerde bankanızla görüşmenizi ve olası EFT yatıran tarafın EFT ‘Yİ iptal etmesini ret ettiğinizi beyanla EFT aracılığı ile sizlere intikal edilen ücretin güvenirliğinden emin olmalısınız

3.       Alıcının TRAMPA ve TAKAS yoluyla arazi karşılığında hisse ve araç gibi alışverişlerde TRAMPA ve TAKAS konusu olan taşınır taşınmaz her türlü edimin piyasa araştırmasını yapmalısınız

4.       Vadeli ve taksitli satışlarda mutlaka arazi ve tarlanızın değerinde ve değer tespit şirket ve kurumlarının beyanına dayanarak bir teminat almalısınız.

5.       Olası şüphelendiğiniz ve satış deneyiminiz yoksa Gayrimenkul Danışmanlığı yapan bir işletmeciden sadece satış konulu bir danışmanlık hizmeti mutlaka almalısınız.

 •  ORTAKLIK TEKLİFLİ TARLA İLANLARI ADINDA BİR KATEGORİ VAR BU KATEGORİ NEDİR?

Ortaklık teklifli tarla ilanları kategorisi arazisini kullandırma karşılığın kurulması hedeflenen enerji üretim santralinin taraflarca belirlenen bir kısmına arazi sahibini ortak olmasını sağlayan bir kategoridir. Bu kategoride ilan eklediğinizde yatırımcı teklifinizi değerlendirmesi durumunda tüm kurulumla yatırımcı sorumlu olur ve kurulum bittikten sonra enerji üretim santraline sizde ortak olmuş olursunuz . Sözleşmelerle güvence altına alınması kaydı ile enerji üretim santralinin faaliyeti bitmesiyle siz arazinizin yine 100 hissedarı ve sahibi olarak mülkünüzü korumuş ve kazançlı olarak kullanmış olacaksınız. Bu kategori daha çok hibe kredi ve desteklerle enerji üretim santrali kurmak isteyen yatırımcılar arazi ve tarla gibi büyük bir maddi gidere girmemek için kullandıkları bir modüldür.

 • ENERJİİLAN’IN AKTİF ÇALIŞTIĞI İLLER HANGİLERİDİR?

Yeka illeri olarak;

Adıyaman,Ağrı,AksarayAnkara,Antalya,Batman,Bayburt,Bilecik,Bingöl,Bitlis,Burdur,bursa,çorum,Çankırı,Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hakkari, Iğdır, Kahramanmaraş, Kars, Kırşehir,Kilis, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Osmaniye, Siirt, Şırnak, Uşak, Van,Yozgat

Normal İller Olarak;

Afyonkarahisar,Amasya,Ardahan,Artvin,Aydın,Balıkesir,Bartın,Çanakkale,Denizli,Düzce,Edirne,Erzincan,Isparta,İstanbul,İzmir,Karabük,Karaman,Kastamonu,Kayseri,Kırıkkale,Konya,Kütahya,Manisa,Muğla,Niğde,Şanlıurfa,Sivas,Tokat,Tunceli

 • ENERJİİLAN’IN ÇALIŞMADIĞI VE İLAN KABUL ETMEDİĞİ İLLER HANGİLERİDİR?

Sakarya,Bolu Zonguldak,Sinop ,Ordu illeri Güneş ve Rüzgar  enerjisi kurulumuna uygun iller olmadığı için ilan kabulü bu illerden yapılmamaktadır.Yasal ve yasaklama ve Enerjiilan’ı sınırlayacak bir engelleme olmamasına rağmen olası bu illerden eklenecek ilanların alıcı bulma ihtimali zayıf olduğundan bu illerden ilan kabulü yapılmamaktadır. Bu illerden sehven ilan eklenmemesi için kayıt formundan bu iller ç.ıkarılmıştır.

 • ENERJİİLAN’IN ÇALIŞMADIĞI VE İLAN KABUL ETMEDİĞİNİ İLAN ETTİĞİ BÖLGE NERESİDİR VE GEREKÇESİ NEDİR?

Balıkesir iline bağlı Altıeylül ilçesinin Çamköy mahallesinde enerji yatırım firmalarınca tercih edilen bir bölge olduğu gerekçesiyle mülk sahibi yada sahiplerinin vatandaşa satmak istediği mülkiyetinde ciddiye alınacak bir fiyat artışına gidildiği tarafımıza iletilmiştir. 06,10,2020 tarihinde Enerjiilan Ortaklar Çevre A.Ş tarafından alınan karar neticesinde Balıkesir iline bağlı Altıeylül ilçesinin Çamköy mahallesinde ki tüm firma arayışları sonlandırılmış ve Balıkesir ili Altıeylül ilçesi Çamköy mahallesinden ikinci bir karara kadar ilan kabulü yapılmayacağı kararına varılmıştır. İLAN RETTİ SADECE ÇAMKÖY İÇİN GEÇERLİ OLUP ÇAMKÖY’ÜN BULUNDUĞU İLÇE VE İLÇENİN BAĞLI OLDUĞU İLİ İŞBU SINIRLAMA VE YASAKLAMA BAĞLAMAMAKTADIR

 • ENERJİİLAN’A NASIL ULAŞIRIM?

destek@enerjiilan.com yada Kurumsal Whatsaap İletişim Hattı olan: 05527859093 numarasından pandemi boyunca yazılı taleple iletişim sağlanmaktadır. Üyelerimiz üyelik panellerinde yer alan TİCKET bölümünden bizlere ulaşabilirler.

NOT: Gönderilen arazi bilgileri BİLGİLENDİRME gerekçesiyle gönderilse daha dikkate alınmamaktadır. Diğer tüm soru ve görüşleriniz için BİLGİ MERKEZİMİZ iletişiminizi arzulamakta ve beklemektedir.

Konuyu tüm kullanıcılarımızın bilgilerine arz ederiz.

ENERJİİLAN/ORTAKLAR ÇEVRE SAN.VE TİC.A.Ş

İLETİŞİM VE BİLGİ MERKEZİ