Kurumsal Duyuru

TKDK IPARD PROGRAMI 11. ÇAĞRI

 

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), en geç 2022 yılı Şubat ayının ilk haftası içinde on birinci başvuru çağrı ilanına çıkacağını duyurdu!

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti ortak finansmanı ile karşılanan IPARD programı için yaklaşık Şubat ayının ilk haftasında başvurular başlayacak. Solar hibe desteğini de içeren TKDK IPARD programı 42 ilde yatırımcılarımızın Güneş Enerjisi hibe desteğinden yararlanmasını sağlayacak. Bahsi geçen illeri aşağıda görebilirsiniz:

Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay. Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin. Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Uşak, Van ve Yozgat.

Programdan faydalanabilecek tüzel kişiler; 2012/3834 numaralı yönetmelikte ve bu yönetmeliğin sonraki değişikliklerinde mikro ve küçük işletme olarak tanımlanan işletmelerdir. Bu durumda, programdan yararlanmak için tarımsal işletme olma zorunluluğu bulunmamaktadır.

- Mikro işletme: On kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri üç milyon Türk Lirasını aşmayan işletmeler.

- Küçük işletme: Elli kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri yirmi beş milyon Türk Lirasını aşmayan işletmeler.

TKDK IPARD programının 11. başvuru çağrı ilanı kapsamında “302 - Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme” tedbirinden yapılan başvuruların kabul edileceği belirtilmiştir.

IPARD Başvuru son tarihleri için açıklanmış olan zaman dilimi, Uygun ve uygun olmayan harcama kapsamında yapım işi içermeyen başvurular için; çağrı ilanından itibaren 30 gün, Uygun ve uygun olmayan harcama kapmasında yapım işi içeren başvurular için; çağrı ilanından itibaren 45 gün olarak belirlenmiştir.

GES teşviklerine başvurularda projenin özenli ve deneyimli kişilerce hazırlanmamış olması incelenme sürecinde gecikmeye ve maalesef ki onay alamama durumlarına neden olmaktadır. Yatırımınızda solar teşviklerden yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.